Urorehabilitacja

           Istnieje duża liczba chorób, które mogą, powodować nietrzymanie moczu. Przyczyna wielu z nich może być usunięta metodami zabiegowymi, lecz niekiedy efekty leczenia bywają niezadowalające, a wielu pacjentów nie może być zakwalifikowana do leczenia operacyjnego. Jedną z propozycji leczniczych dla takich osób jest leczenie zachowawcze- rehabilitacja urologiczna.

Kto może być poddany rehabilitacji urologicznej

Do programu leczniczego mogą być zakwalifikowani pacjenci (zarówno kobiety jak tez mężczyźni) z wszystkimi typami nietrzymania moczu, również po zabiegach operacyjnych. Szczególnie polecana jest dla pacjentów z nietrzymaniem moczu po prostatektomii radykalnej, kobiet z nietrzymaniem moczu zarówno o typie nadreaktywności jak też wysiłkowym, pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi, chorobami kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, jak również pacjentom z powikłaniami pooperacyjnymi.

Ostateczna decyzja o kwalifikacji jest podejmowana jednakże po konsultacji lekarskiej. Niekiedy do kwalifikacji niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań (badanie urodynamiczne, cystoskopia, cytologia moczu itp.) i konsultacji specjalistycznych (neurologiczna, neurochirurgiczna, ginekologiczna).

Na czym polega leczenie

Najważniejszą z metod stosowanych w leczeniu nietrzymania moczu jest prawidłowa rehabilitacja medyczna, w skład której wchodzi między innymi prawidłowo wykonywany trening mięśni dna miednicy, oraz wykorzystanie metod fizykoterapii. Metody te są dobrze udokumentowane i szeroko stosowane w krajach Europy zachodniej. Prawidłowo poprowadzony trening jest w stanie zmniejszyć objawy nietrzymania moczu w 3-6 tygodni, bądź znacznie je ograniczyć.

Kiedy rozpocząć leczenie

Według przeprowadzonych badań leczenie należy rozpocząć na kilka dni po zakończeniu leczenia operacyjnego i usunięciu cewnika z pęcherza. Próbę leczenia można rozpocząć również w okresie późniejszym, jednakże najlepsze efekty są, jeśli rozpoczęte ono będzie do 18 miesięcy po zabiegu. Jednakże najmniejsze nasilenie dolegliwości, oraz najlepsze trzymanie moczu mają pacjenci, którzy rozpoczną trening mięśni dna miednicy na minimum 1 miesiąc przed operacją.

Kto prowadzi leczenie?

Program leczniczo-profilaktyczny jest prowadzony przez dr. n. med Przemysława Adamczyka (specjalistę urologii, balneologii i medycyny fizykalnej), oraz mgr Magdalenę Szczepńską (specjalistę fizjoterapii).

Jaki jest koszt?

Koszt leczenia wynosi 499 zł i nie jest refundowany przez NFZ. W skład pakietu wchodzą dwie wizyty u lekarza urologa (na początku i po zakończeniu każdego z etapów leczenia) jak również indywidualne spotkania z fizjoterapeutą (3 spotkania w tygodniu przez około 20-30 minut przez 3 tygodnie). Pakiet minimum może być rozszerzony o dalsze etapy leczenia (w zależności od potrzeb).

 

Zapraszamy!